Vi brinner för att skapa förändring

Stress och beroendeproblematik har nära koppling till varandra.

Idag är vi många som självmedicinerar stress, ångest och sömnproblem med alkohol och narkotikaklassade mediciner. Samtidigt är alkohol i stora mängder depressionsframkallande. Slutligen har båda områdena samma riskfaktorer och signaler.

För att fullgöra vårt löfte om att lösa alkohol och drogproblem på arbetsplatsen har vi sedan starten för 15 år sedan haft behandling inom stress parallellt med vår beroendebehandling för alla de klienter som haft de behoven.

Då efterfrågan från er kunder ökat har vi utvecklat ett proaktivt arbete, utbildningar och medicinskutredning och behandling, fysisk såväl som digital, inom stress och är idag ledande även inom detta område.

Grunden är precis som i vårt arbete med beroendeproblematik ett tydligt arbetsgivarperspektiv, chefs- och HR stöd och evidens- och manualbaserad behandling.

Varmt välkomna till L&S systerorganisation Stress


Om oss: Vilka vi är

Fokus på förändring

Vi är specialiserade inom stressproblem på arbetsplatsen. Med våra kunder och klienter driver vi förändring både på organisations- och individnivå med verktyg som målgruppsanpassade utbildningar, handledningstjänster, kartläggning och behandlingsprogram.

Vi har alla gjort egna resor med unika utmaningar. Lär känna våra medarbetare och ta del av våra och andras erfarenheter.

Personligt engagemang

Drivkraften i vårt arbete är att hjälpa andra människor som lider av stressrelaterade problem. Du får möjlighet att öka medvetenheten och kunskapen om dessa svåra och känsliga frågor. Dessutom har vi utvecklat konkreta verktyg för att din organisation ska kunna arbeta framgångsrikt och långsiktigt med problem kopplat till stress. Och på så sätt skydda verksamheten och stärka dina medarbetare.

Alexander Karlsson

Sjuksköterska

Telefon: 0707-15 26 51
Mail: alexander.k@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Anette Bühlmann

Ekonomi

Telefon: 0734-40 60 90
Mail: anette@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Denice Jerresand

Chefshandledare

Telefon: 0737-49 29 97
Mail: denice@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Fredrik Ljung

Affärsutvecklingschef

Telefon: 0707-34 19 31
Mail: fredrik@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Gitten Hydén

Säljansvarig

Telefon: 0760-51 10 08
Mail: gitten@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Gunilla Stjernberg

Sjuksköterska

Telefon: 0707-27 79 53
Mail: gunilla@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hampus Sellmann

Ekonomiansvarig

Telefon: 0722-30 10 40
Mail: hampus@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hanna Norbeck

Ansvarig Chefsstödet

Telefon: 0736-22 98 08
Mail: hanna@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hedera Silfverhjelm

Terapeut

Telefon: 08-24 32 00
Mail: hedera@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Jennifer Jansson

Terapeut

Telefon: 0707-55 17 83
Mail: jennifer@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Johan Kull

Chefshandledare

Telefon: 0703-71 44 42
Mail: johan@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Katarina Ekroth

Terapeut, MBRP-certifierad

Telefon: 08 24 32 00
Mail: katarina@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Kim Werth

Chefshandledare

Telefon: 0701-47 18 09
Mail: kim@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Lena Tolvers

Terapeut

Telefon: 08-24 32 00
Mail: lena@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Magnus Johansson

Kundansvarig/KAM

Telefon: 0705-54 99 11
Mail: magnus@ljungsjoberg.de
Kontor: Stockholm

Maja Huhn

Chefshandledare

Telefon: 0707-72 20 06
Mail: maja@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Marie Brandt

Terapeut

Telefon: 0735-04 01 56
Mail: marie@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Martin Eriksson

Chefshandledare

Telefon: 0707-66 20 14
Mail: martin.er@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Martin Sjöberg

Säljansvarig

Telefon: 0703-54 45 22
Mail: martin@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Axel Gudmundsson

Affärsområdeschef arbetsplatsdrogtestning

Telefon: 0739-33 32 59
Mail: axel@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Pia Rexmar

Affärsområdeschef Professional use

Telefon: 0707-41 23 81
Mail: pia@ljungsjoberg.se
Kontor: Malmö

Nathalie Stålblom

Administration

Telefon: 08-24 32 00
Mail: nathalie@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Pamela Leuhusen

Terapeut

Telefon: 0739-57 05 59
Mail: pamela@ljungsjoberg.se
Kontor: Malmö

Philip Kahm

Kundansvarig/KAM

Telefon: 0702-38 70 71
Mail: philip@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Sara Pankowski

Behandlingschef, leg. psykolog

Telefon: 0737 77 25 52
Mail: sara@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Sarah Demitz-Helin

VD

Telefon: 0700-42 19 85
Mail: sarah@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Stina Sanders

Chefshandledare

Telefon: 0700-90 33 73
Mail: stina@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Victoria Liberg Lamberdiere

Terapeut

Telefon: 08-24 32 00
Mail: victoria@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Åsa Yacoub

Kommunikationsansvarig

Telefon: 0708-95 80 50
Mail: asa.y@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Kunder

Vi är stolta över att ha fått förtroendet att arbeta med ett drygt hundratal av Sveriges mest framgångsrika företag och organisationer.

Och vi är ännu stoltare över att våra första kunder fortfarande delar vår resa.


Kontaktuppgifter

Telefon: 08-24 32 00
Fax: 08-411 62 31
Mejl: info@ljungsjoberg.se

Stockholm
Munkbron 1, 111 28, Stockholm

Göteborg
Drottninggatan 13, 411 14, Göteborg

Malmö
Stortorget 3, 211 22, Malmö

Sundsvall
Esplanaden 10, 852 32, Sundsvall


Kontakta oss så hjälper vi dig!

Stressrelaterad problematik slår hårt mot individ och arbetsplats. Är du som chef eller HR orolig för en medarbetare? Eller är du orolig för egen del?

Ring oss på 08 24 32 00 eller fyll i kontaktrutan så hör vi av oss.

 

Vi finns här för dig!









    Kontakta oss: 08-24 32 00 | info@ljungsjoberg.se

    Genom att klicka på "Kontakta mig" nedan så godkänner jag att Ljung & Sjöberg lagrar mina personuppgifter i max 30 dagar för att kunna kontakta mig.